içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İsviçre banka hesaplarından 500.000 İsviçre frangı çalındı

Suçlular bir şekilde, İsviçre banka hesaplarına erişim kazanmış. Amsterdam'da iki kişi tutuklandı. Hollandalı yetkililer geçtiğimiz Perşembe günü Amsterdam'da iki kişiyi tutukladı. Ona karşı uluslararası bir tutuklama emri çıkarıldı. Yetkililer ayrıca çeşitli veri taşıyıcılarını da sağladı.

İsviçre banka hesaplarından 500.000 İsviçre frangı çalındı
Haberi Sesli Dinle

2019 baharından bu yana birçok kişi Kimlik Avı saldırılarının kurbanı oldu. Zürih makamları tarafından yapılan kapsamlı soruşturmaların ardından Hollandalı yetkililer iki şüpheli faili tutukladı. Banka hesaplarına erişim verilerine eriştikleri ve böylece yarım milyon Frank aldıkları söyleniyor.

Tutuklama emrinin nedeni, Kanton polisi ve Cumhuriyet Savcılığı gibi Zürih makamlarının yaptığı bir bildiride yazdığı kapsamlı soruşturmalar. "Uluslararası olarak aktif siber suçlulara yönelik bu darbe, karmaşık ve uzun bir soruşturmanın sonucudur" diyor. İddia edilen failler, Mart 2019'dan bugüne kadar gerçek zamanlı Kimlik Avı olarak adlandırılmakla suçlanıyor. Spam postalar aracılığıyla, tıklandığında, birkaç İsviçre bankasının tamamen sahte çevrimiçi bankacılık portallarına yönlendirmeyi tetikleyen makul bir bağlantı dağıtıldı. Failler bu şekilde erişim verilerine ulaşır ulaşmaz, yasadışı olarak banka hesaplarına erişim sağladılar. Suçun bilinen miktarı yaklaşık 500.000 İsviçre Frangı.

Tutukluların iadesi talep edildi. Ele geçirilen veri taşıyıcıları şimdi uluslararası yasal yardım yolunda İsviçre'ye gönderilecek. Cumhuriyet Savcılığı, iddia edilen faillerin iadesini başlatmak için yetkili Federal adalet Dairesi'ne de başvuracak. Siber suçlulara karşı bu uluslararası koordineli eylemin başarısı, Kanton polisi ile Cumhuriyet Savcılığı arasındaki yakın işbirliğine, aynı zamanda Hollandalı yetkililerin desteğine ve çeşitli İsviçre bankalarından çevrimiçi bankacılık uzmanlarının aktif yardımına dayanıyor.

Haber: Özkut Özkan, Basın Odası

 

 

Tarih: 31-08-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum