içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Esnaf borcu borçla kapatıyor: ‘Destek’ dedikleri esnafı krediyle borçlandırmak_VİDEO_

Pandemi zor durumda olan esnafı komaya soktu. Kira ve giderlerin altında ezilen esnaf, “Tenceremiz kaynamıyor” diyor.

Esnaf borcu borçla kapatıyor: ‘Destek’ dedikleri esnafı krediyle borçlandırmak_VİDEO_
Haberi Sesli Dinle

Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni kısıtlamalarla birlikte Şanlıurfa esnafı iflasın eşiğine geldi. Pandeminin ilk günleriyle başlayan gelir kaybı sürerken kısıtlamalar artıyor, ancak esnaf desteksiz bırakılıyor.

GİYİM VE AYAKKABI SEKTÖRÜ KAN AĞLIYOR

Dükkânını kapatmamak için direndiklerini belirten esnaf Hamit Etgü; “ Yaklaşık 8 yıllık bir esnafım, şu için ben dâhil hiçbir esnaf iş yapamıyor. İşler eskisinden daha çok kötüye gidiyor. Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte esnaf olarak iyice dibe vurduk. Özellikle giyim ve ayakkabı sektörü kan ağlıyor. Bu konuda hükümet bize destek sağlamıyor. Hükümet bu konuda sadece bize 25 bin liralık bir kredi verdi. O da 25 bin liraya, 30 bin lira tahavvül geri ödemek şartıyla verdi.  Dükkân açık kalsın diye çabalıyoruz ama ne kadar sürer bilmiyoruz. Halimiz ortada kepenk kapatmaya hazır bekliyoruz” dedi.

ÇOĞU ZAMAN SİFTAH BİLE AÇAMIYORUZ

Bir diğer esnaf Mehmet Toprak ise; “1996 yılından buyana esnaflık yapmaktayım, esnaf resmen işsizlikten kan ağlıyor. Bir yandan mevcut hükümet destek vermezken diğer yandan covid-19 salgınından dolayı esnaf iflasın eşiğinde, elektrik, su, vergiler yüzünden çoğu esnaf icralık olmuş, birçok esnaf ise kredi kartlarını ödeyemez halde sırf bankalarda da icralık olmamak için tefecilerden Kart çevirerek ayakta durmaya çalışıyor. Sabah 08.00'da kahvaltı yapmadan iş yerlerimize gidiyoruz. inanın çoğu zaman siftah bile açamıyoruz, salgın hastalığının vurduğu kriz yetmezmiş gibi dolar kuru yerinde durmaması resmen bizleri perişan etmiş. Esnaf olarak mevcut hükümetten bizlerin bu haline sessiz kalmamalarını, esnafın halini saraylarda değil esnafın içine girerek görmelerini, vergi affı getirmelerini, elektrik su doğalgaz gibi mecburi ihtiyaçlar olan şeyleri borcundan dolayı kesmemelerini, bu tür borçlara genel af getirmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

ESNAF PERİŞAN, BORCU BORÇLA KAPATIYOR

Bu süreçte küçük esnafların daha zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden esnaf Nuri Yeşilçayır; “Esnafın hâli ortada, işverenler perişan işçinin halini hiç düşünemiyorum. Bu durumdan dolayı her gün kulağımıza gelen farklı intihar haberleri bizim içimizi parçalıyor. Bunun tek bir sebebi vardır; oda ekonomi krizdir. Süreç böyle devam ederse ilerde daha büyük vahim sonuçlar ortaya çıkar. Esnaf perişan, borcu borçla kapatıyor” sözlerini kaydetti.

BİZE YAPTIKLARI TEK ŞEY FAİZİYLE KREDİ VERMEK

Birçok Avrupa ülkesinde esnaflara ve vatandaşlara çok büyük destekler sağlandığını ancak Türkiye´de ise böyle bir durumun olmadığını savunan esnaf Uğur Söylemez; “Bizlere sahip çıkan kimse yok. Bize yaptıkları tek şey faiziyle kredi vermek. Onu da herkes alamıyor, herkese vermiyorlar. Yani onda bile sıkıntı oluyor. Yaşayabilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İş yerine geldiğimizde sabahtan akşama kadar sadece ekmek parasını çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde birçok esnafın siftahsız kepenk kapattığını dile getiren Halil Korkmaz ise; “35 yıllık bir esnafım son iki yılda yaşadığımız bu zor süreci hayatımda görmedim” diye konuştu.

Tarih: 22-02-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum