içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Erdoğan Aç olanları siz doyurun dedi

“Midesine kuru ekmek giriyorsa aç değildir” açıklamasıyla yoksulları küçümseyen AKP’li Denizli Milletvekili Şahin Tin’den sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da skandal bir açıklama yaptı. 20 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin Genel Başkanı Erdoğan, yoksulları doyurmak için muhalefete çağrı yaptı.

Erdoğan Aç olanları siz doyurun dedi
Haberi Sesli Dinle

Yandaş müteahhitlere verilen garantili ihalelerle devletin kasası resmen boşaldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu yap-işlet devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi. Devlet, bu projelere belli sayıda araç geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete “Aç olarak dolaşanları buyrun siz de doyuruverin” sözleri tepki topladı. Sosyal medyada ‘AçOlanlarıSizDoyurun’ etiketi açıldı. Erdoğan’ın yıllar önce söylediği “Meydanlar açız diye bağırıyorsa Türkiye’yi bu hale bu hükumet getirmedi mi?” sözleri viral oldu.

Geçen yılın ilk yarısında 1.7 milyar liralık garanti ödemesi yapılan Osmangazi Köprüsü için garanti kapsamında ikinci 6 ay için 1.5 milyar liralık ödeme yapılacak. İşletmeci Otoyol Yatırım A.Ş.’ye 2019 yılında da 2 milyar 35 milyon ödenmişti.

2020 yılı için Kuzey Marmara Otoyolu’nu işleten ortaklığa 2 milyar 150 milyon TL, Ankara-Niğde Otoyolu’na da 150 milyon TL araç geçiş garantisi kapsamında ödeme yapıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de ortakları arasında yer alan IC İÇTAŞ’ın inşa ettiği ve 1,3 milyon yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı yılın ilk 4 ayı sadece 61 yolcu kullandı. Müteahhittin zararı yine milletin cebinden karşılandı.

CHP BELEDİYELERİ 2,2 MİLYAR LİRA FAKİR FUKARAYA VERDİ

Erdoğan’ın açıklamasına tepkiler çığ gibi büyüdü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaşım yaparak, “Erdoğan “Millet açsa onları da siz doyuruverin” demiş. Yapıyoruz zaten. Pandemide CHP’li belediyeler yaklaşık 2 milyar 250 milyon TL destekle fakir fukaranın yanında oldu” dedi.

Erdoğan’a seslenen Kılıçdaroğlu, “Sen batırdın, biz koştuk. O kadar gönlün fakir ki; sahip olduğun tek şey sarayların, paraların ve kibrin. AK Partili makul anne babalara, dürüst insanlara çağrımdır; artık bu düzene veda etme zamanınız gelmiştir. Vatanınıza karşı sorumluluğunuz budur” diye yazdı.

SENİN ŞİRAZEN İYİCE KAYDI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Senin şirazen artık iyice kaydı Sayın @RTErdogan Milletinin zor durumuyla alay etmek, bir Cumhurbaşkanı’na yakışmaz. Sen hiç merak etme, ilk seçimde seni gönderip insanlarımızı onları mahkum ettiğin bu çileden kurtaracağız. Sen sandığı getir, biz gerisini hallederiz” ifadelerini kullandı.

HANGİ TAYYİP DOĞRU SÖYLÜYOR

Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde mevcut hükumetleri eleştirip, açlık ve yoksulluktan bahsettiği görüntülerde paylaşıldı. Erdoğan’ın “Benim vatandaşım çöpten rızık topluyorsa meydanlar ‘açız’ diye bağırıyorsa Türkiye’yi bu hale hükumet getirmedi mi?” sözleri viral oldu.

@welg medya haber

 

Tarih: 09-06-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum