içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Avusturya’da sıkılaştırmada Nisan ortalarına kadar devem edecek

Alınan önlemler sonucu vaka sayısında azalma olsa da yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluk nedeniyle ülkenin doğu bölgesindeki kilitlenme uzatıldı.

Avusturya’da sıkılaştırmada Nisan ortalarına kadar devem edecek
Haberi Sesli Dinle

Dün yapılan açıklamada müzeler ve hayvanat bahçelerinin yanı sıra bilinen istisnalar ile birlikte, kişisel hizmet  ve ticaret haneler  18 Nisan'a kadar kapalı kalacak. Okullar uzaktan eğitimde devam edecek. Viyana, Niederösterreich ve Burgenland, bu karada mutabık kalarak uzatılmaya uyum gösterildi.

Başbakan  Sebastian Kurz diğer federal eyaletlerdeki yoğun bakım ünitelerindeki durumun kritik olmadığı için bu bölgelerde yeni bir şey olmadığını belirtti.  Kurz, bölgesel önlem stratejisini bir "başarı modeli" olarak nitelendirdi.

Mayıs ayında planlanan açılış adımları

Kurz, Kültür, spor, turizm ve gastronomi için Mayıs ayında açılış adımları sözü verdi. Bunu hazırlamak için bir komisyon kurulacağını ifade eden Başbakan, söz konusu komisyona muhalefetin yanı sıra şehirler ve belediyeler birliğinin de davet edileceğini belirtti.

Doğu bölgesinde henüz trendin tersine dönmesi söz konusu değil

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig  tecritin doğuda uzatılması için baskı yapan ilk kişi oldu. Doktorlarla görüştükten sonra, Ludwig'in ofisinden yapılan açıklamada: Şu anda enfeksiyonlarda veya yoğun bakım ünitelerinde trendin tersine dönmediği sonucuna varıldığı açıklandı. Bu bağlamda vatandaşların korunması'nın tüm gevşeme adımlarının önünde olduğu bildirildi. 

Öğleden sonra Niederösterreich ve Burgenland eyaletleri ortak bir deklarasyonda bulundular ve kendilerini Viyana ile "dayanışma içinde" ilan ettiler. Yazılı açıklamada, yoğun bakım ünitelerindeki durumun doğu bölgesinin bazı kısımlarında hala "çok gergin" olduğu belirtildi. Gelişimde küçük farklılıklar olsada bugün itibariyle gerçek bir düşüş trendi olmadığı belirtildi. 

 

 

Tarih: 07-04-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum