içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, bugün Hâkim karsısına çıkıyor

Turgut Öker 2015 yılında Almanya’nın Karlsruhe kentinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında yeni bir dava daha açılmıştı Öker bugün hakim karsısına çıkıyor.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, bugün Hâkim karsısına çıkıyor
Haberi Sesli Dinle

2015 yılında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Almanya’nın Karlsruhe kentindeki DM Arena’da düzenlenen “Gençlik Buluşması”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan öncesinde Aleviler tarafından protesto edilmişti.

Erdoğan’nın konuşması öncesinde Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından düzenlenen, ‘Erdoğan’ın azınlıkları dikkate almayan militarist politikalarını protesto’ mitingine binlerce Alevi katılmıştı.

Bu mitingte bir konuşma yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilere yönelik politikalarını eleştirmişti.

Öker’in burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanına hakaret olduğu iddiasıyla 2 yıl önce başlatılan soruşturma sonucu açılan davanın ilk duruşması 23 Şubat Salı günü saat 12.00’de İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

AABK Kurucu Başkanı Turgut Öker, 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağıda konuldu.

‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakında açılan bir davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı.

Öker, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası aldı.

Turgut Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin, “Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı.

 

Tarih: 23-02-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum