içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Viyana'daki Okullarda Almanca Krizi: Öğrencilerin Çoğunluğu Almanca Konuşamıyor

Viyana, Avusturya – Viyana'daki zorunlu eğitim okulların da Almanca dil becerilerinin eksikliği, eğitim sisteminde ciddi sorunlara yol açıyor. Avusturya İstatistik Kurumu'nun yaptığı analiz, Viyana'daki her on öğrenciden yedisinin günlük yaşamda Almanca konuşamadığını ortaya koydu. İlkokullarda ise bu oran her iki çocuktan biri olarak dikkat çekiyor.

Viyana'daki Okullarda Almanca Krizi: Öğrencilerin Çoğunluğu Almanca Konuşamıyor
Haberi Sesli Dinle

Öğretmenler Hayal Kırıklığına Uğruyor

 

WELG | Thomas Krebs, Viyana Devleti Merkez Komitesi Başkanı ve zorunlu okullardaki öğretmenlerin temsilcisi, öğretmenlerin Almanca'nın ortak dil olduğu profesyonel ortamlara geçiş yapmak için başka eyaletlere taşındığını belirtti. Birçok öğretmen, artık öğrencilerine yeterince yardımcı olamayacaklarını düşündükleri için meslekten ayrılmayı tercih ediyor.

Siyasiler Harekete Geçemedi

Öğrencilerin Almanca dil becerilerinin eksikliği, gelecekteki fırsatlarını da olumsuz etkiliyor. Krebs, sorumlu politikacıların, Viyana'da zorunlu okula başlamadan önce çocukların Almanca'ya hakim olmalarını sağlayacak önlemleri almadıklarını ve bunun öğretmenlerin öğrencilerini anlamalarını zorlaştırdığını vurguladı.

Veliler Özel Okullara Yöneliyor

Almancaya değer veren ve maddi gücü olan veliler, çocuklarını özel okullara gönderme yoluna gidiyor. Daha fazla parası olan aileler ise Viyana'dan taşınmayı düşünüyor. Eğitimdeki bu dil krizi, Viyana'da toplumsal ayrışmayı artırıyor.

Acil Önlem Çağrısı

Viyana'daki eğitim sistemi, öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi için acil ve etkili önlemler alınmadıkça, daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Eğitimdeki eşitsizliklerin ve toplumsal ayrışmanın önlenmesi için politikacıların ve eğitim kurumlarının iş birliği yapması şart.

@welgmedya.com

Tarih: 23-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum