içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Viyana'da Aile Birleşimi Azalıyor: Sığınmacı Sayısında Düşüş

Viyana, Avusturya – İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Viyana'da aile birleşimi yoluyla gelenlerin sayısı önemli ölçüde azaldı. Nisan ayında Avusturya'ya giriş başvurusu 811'e düşerek, Ocak ayına göre 1.374 daha az ve geçen yılın ortalamasından da düşük seviyeye indi. Sığınmacı sayısındaki düşüş ve sınır kontrollerinin güçlendirilmesi, temel bakım ihtiyacını da azaltıyor.

Viyana'da Aile Birleşimi Azalıyor: Sığınmacı Sayısında Düşüş
Haberi Sesli Dinle

Başvurularda Düşüş, Sınır Kontrollerinde Başarı

 

WELG | İçişleri Bakanı Gerhard Karner, alınan önlemlerin etkili olduğunu belirterek, insan kaçakçılarının Avusturya'dan uzak durduğunu söyledi. Avrupa düzeyinde yeni iltica prosedürlerine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Karner, sınır kontrollerinin başarısından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Sığınma Başvuruları Azalıyor

Yılın ilk dört ayında 9.173 sığınma başvurusu yapılırken, bu rakam 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 33 daha düşük. Başvuruların çoğunluğu Suriye ve Afganistan'dan gelirken, olumlu sonuçlanma oranı Suriyelilerde yüzde 66, Afganlarda ise yüzde 47 oldu.

Temel Bakım İhtiyacı Azaldı

Mayıs ayı başında yaklaşık 74.900 kişi temel bakım hizmeti alırken, bu sayı geçen yıla göre yaklaşık 4.000 daha az. Temel bakım hizmeti alanların yarısından fazlası, Ukrayna'dan gelen yerinden edilmiş kişilerden oluşuyor.

Avrupa'da Durum

Avrupa genelinde sığınma başvuruları sabit kalırken, Yunanistan ve İtalya'da artış gözlemlendi. Avusturya, nüfusa oranla sığınma başvurularında Avrupa'da altıncı sırada yer alıyor.

Sonuç ve Öngörüler

Viyana'daki aile birleşimi ve sığınmacı sayısındaki düşüş, sınır kontrolleri ve iltica politikalarının etkili olduğunu gösteriyor. Ancak, gelecekte Avrupa düzeyinde yeni iltica prosedürlerine ihtiyaç duyulabileceği belirtiliyor.

@welgmedya.com

Tarih: 23-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum