içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Viktor Orban'ın Avrupa Parlamentosu'ndaki Konuşmasına Engel: 'Avrupa'yı Yeniden Harika Yap' Sloganı Yetersiz Kaldı

WELG / Brüksel - Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Avrupa'yı Yeniden Harika Yap" sloganıyla altı aylık gündemini sunmayı planladığı Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) konuşmasına izin verilmedi. Parlamento başkanları, Orban'ın konuşmasını programda yer olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Viktor Orban'ın Avrupa Parlamentosu'ndaki Konuşmasına Engel: 'Avrupa'yı Yeniden Harika Yap' Sloganı Yetersiz Kaldı
Haberi Sesli Dinle

WELG | Strazburg'da yapılacak AP açılış oturumunda milletvekillerine hitap etmeyi planlayan Orban, parlamento başkanlarının programında yer bulamadı. Geleneksel olarak, AB Konseyi dönem başkanlığını devralan hükümet başkanları, AP'de hitap etme ve dönemlerinin gündemini sunma fırsatına sahip oluyor. Ancak bu sefer, AP'nin programı buna izin vermedi.

Budapeşte'nin "Avrupa'yı Yeniden Harika Yap" sloganını taşıyan Macaristan dönem başkanlığı, Orban'ın genel kurula hitap etme girişimiyle ilgili hazırlıklar yapmıştı. Ancak siyasi grupların başkanları ve Başkanlar Konferansı, AP'nin programında yer olmadığını belirtti.

Kaynaklardan Gelen Bilgilere Göre:

Euronews'e konuşan kaynaklar, Parlamento'nun işlerinin normalden daha yoğun olduğunu ve Konsey'in Avrupa seçimlerinin zamanlaması konusunda Parlamento'nun tavsiyelerini dikkate almamakla suçlandığını belirtti. İlk kaynak, "Beş yıl önce, 2019'da, son genel kurulda Finlandiya dönem başkanlığını ağırlayabildik çünkü seçimler Mayıs ayında yapıldı ve yazdan önce iki genel kurul yapmamızı sağladı" dedi. Ancak bu yılın programı, Haziran seçimleri nedeniyle daha sıkışık hale geldi.

Parlamento sözcüsü, Temmuz ayındaki genel kurul oturumlarının Parlamento'nun anayasası ve Avrupa Komisyonu başkanının seçimi için ayrıldığını doğruladı. Bu nedenle, Macaristan dönem başkanlığının programının Eylül ayından önce AP üyelerine sunulmasının mümkün olmadığını belirtti.

Orban'ın Uluslararası İlişkileri:

Orban, kendisini Çin ve Rusya ile dostane ilişkiler içinde olan tek AB lideri olarak tanımlıyor. Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüştükten sonra Moskova ve Pekin'e sürpriz ziyaretlerde bulunmuştu.

Önümüzdeki hafta yapılacak genel kurul toplantısının gündemi, 11 Temmuz Perşembe günü parlamento grup başkanlarının bir araya geleceği toplantıda belirlenecek. Ancak, bu süreçte Orban için bir uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağı belirsizliğini koruyor.

@welgmedya

Tarih: 10-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum