içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Türk Medyasının Değerli İsmi Ali Sirmen, Yaşamını Yitirdi

Türk medya dünyasının köşe yazarı, hukukçu ve sinema-dizi oyuncusu Ali Sirmen, 84 yaşında yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Vakfı Üyesi olan Sirmen'in ölüm haberi, yakın çevresini ve sevenlerini derin bir üzüntüye boğdu. Sirmen'in bir süredir hastanede tedavi gördüğü ve son günlerini ailesinin yanında geçirdiği öğrenildi.

Türk Medyasının Değerli İsmi Ali Sirmen, Yaşamını Yitirdi
Haberi Sesli Dinle

WELG | 10 Kasım 1939'da İstanbul'da doğan Ali Sirmen, Türk sanat müziği bestekârı ve keman sanatçısı Sadi Işılay'ın torunu olarak dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Sirmen, gazeteciliğe 1966 yılında Akşam gazetesinde başladı. Yeni Ortam ve Milliyet gazetelerinde de köşe yazarlığı yapan Sirmen, son dönemde Cumhuriyet gazetesinde kalemini sürdürmekteydi.

Barış Derneği'nin 1972 yılında kuruluşunda yer alan Sirmen, sadece gazetecilikle sınırlı kalmadı. Televizyon dünyasında da iz bırakan bir isim olan Sirmen, "İkinci Bahar" dizisinde Antepli bir komiseri canlandırdı. Ayrıca Cumhuriyet adlı filmde gazetenin kurucusu Yunus Nadi Abalıoğlu'nu başarıyla canlandırdı. SkyTürk kanalında "Siyah-Beyaz" isimli programın sunuculuğunu üstlendiği gibi, Cem TV'de "Süheyl Batum ile Ayıptır Söylemesi" isimli tartışma programını sundu.

2015 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görülen Ali Sirmen, Türk medya ve kültür dünyasına önemli katkılar sağlamış bir isim olarak anılmaya devam edecek.

Ali Sirmen kimdir?

Türk sanat müziği bestekârı ve keman sanatçısı Sadi Işılay'ın torunu olan Ali Sirmen, 10 Kasım 1939 tarihinde İstanbul'da doğdu. Sirmen, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuydu.

Sirmen, köşe yazarlığına 1966 yılında Akşam gazetesinde başladı. Yeni Ortam ve Milliyet gazetelerinde de köşe yazıları yazdı. Sirmen, son olarak gazetemizde yazılarını kaleme alıyordu.

Sirmen, 1972 yılında kurulan Barış Derneği'nin kuruluşunda yer aldı.

İkinci Bahar televizyon dizisinde Antepli bir komiseri canlandırdı. Cumhuriyet adlı filmde ise, gazetemizin kurucusu olan Yunus Nadi Abalıoğlu'nu canlandırdı. SkyTürk kanalında Siyah-Beyaz isimli programın sunucularından biriydi. Ayrıca Cem TV'de Süheyl Batum ile Ayıptır Söylemesi isimli tartışma programını sundu.

2015 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

@welgmedya.com

Tarih: 17-03-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum