içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Rusya'nın Füze Saldırısında 36 Kişi Hayatını Kaybetti, 140 Kişi Yaralandı

WELG / Kiev - Ukrayna hükümeti, Rusya'nın Pazartesi günü Ukrayna'daki bazı şehirlere düzenlediği füze saldırısında 36 kişinin hayatını kaybettiğini, 140 kişinin yaralandığını duyurdu. Vurulan yerler arasında Kiev'deki Ohmatdyt Çocuk Hastanesi de bulunuyor.

Rusya'nın Füze Saldırısında 36 Kişi Hayatını Kaybetti, 140 Kişi Yaralandı
Haberi Sesli Dinle

WELG | Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin başdanışmanı Andriy Yermak, füze saldırısında ağır hasar alan Ohmatdyt Çocuk Hastanesi'nde 2 kişinin öldüğünü belirtti. Ukrayna'nın en büyük pediyatri servisine sahip olan hastanede görevli doktorlardan Lesia Lysytsia, BBC'ye yaptığı açıklamada füzenin düştüğü an önce büyük bir ışık gördüklerini, ardından korkunç bir patlama sesi duyduklarını söyledi. Lysytsia, "Hastanenin bir bölümü yıkıldı ve başka bir bölümünde de yangın çıktı. Hastanenin belki %60-70'i ağır hasar gördü" dedi.

Olay yerinden gelen görüntülerde, bazıları serum takılı olan küçük çocukların hastane boşaltılırken dışarıda oturdukları görüldü. Dr. Lysytsia, Ohmatdyt tesisinin kanser tedavisi ve organ nakli de dahil olmak üzere birçok alanda tedavi sağlayan büyük bir hastane olduğunu belirtti.

Kiev Belediye Başkanı'ndan Açıklama

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada bombardımanın savaşın başlangıcından bu yana başkente yapılan "en şiddetli saldırılardan biri" olduğunu belirtti. Kliçko, Kiev'in Dniprovsky bölgesinde bir doğum hastanesinin de saldırılarda düşen enkazlar nedeniyle hasar gördüğünü ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Krıvıy Rih, Pokrovsk ve Dnipro'da Kayıplar

Ukrayna'nın orta kesimindeki Krıvıy Rih kentinde askeri yönetimin başkanı Oleksandr Vilkul, şehirde en az 10 kişinin öldüğünü ve 31 kişinin yaralandığını açıkladı. Doğudaki Pokrovsk kentinde 3, Dnipro'da ise 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya'nın Saldırıları ve Ukrayna'nın Tepkisi

Rusya'nın gündüz saatlerinde saldırı düzenlemesi alışılmadık bir durum olarak nitelendiriliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, farklı türde füzelerle 40'tan fazla saldırı yapıldığını belirterek, misilleme sözü verdi.

Rusya ise sivil tesisleri hedef aldığını reddetti ve çocuk hastanesindeki hasarın Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin savunma füzeleri nedeniyle oluştuğunu savundu. Ukrayna ordusu, vurulan hastane bölgesinde çekilen ve bir Rus Kh-101 kruz füzesine ait parçaları gösterdiği iddia edilen fotoğraflar paylaştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Rustem Umerov, Ukrayna'nın müttefiklerinin bir an önce hava savunmasını güçlendirmeye yardımcı olmaları çağrısında bulundu. Umerov, "Savunma kabiliyetimiz halen yetersiz. Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız var" dedi.

Uluslararası Tepkiler

Ukrayna'nın müttefikleri hastaneye yapılan saldırıyı kınadı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'yı "acımasızca Ukraynalı sivillere saldırmakla" suçladı. İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı David Lammy de "Putin'in yasa dışı savaşından sorumlu kişileri artık cezalandırmalıyız" dedi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Ukrayna'daki insan hakları gözlem misyonu, son aylarda sivil ölümlerin giderek arttığını açıkladı. BM'nin son raporu, Mayıs ayının son bir yıldır en çok sivilin öldüğü ay olduğunu gösteriyor.

@welgmedya

Tarih: 09-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum