içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Özgür Özel'den Çiftçilere Destek Çağrısı: "Topraklarımızı İpotekle Ele Geçirmeye Çalışıyorlar"

İZMİR – CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova Kiraz Festivali’nde yaptığı konuşmada, Yunan ve İsrail sermayeli firmaların Ziraat Bankası’ndan çok daha uygun koşullarda çiftçilere kredi verdiğini belirterek, bu durumun Türkiye'nin tarım topraklarını ipotek altına almak amacıyla yapıldığını söyledi. Özel, "Bu toprakları ordularıyla işgal edemeyenler, şimdi ipotekle topraklarımızı ele geçirmeye çalışıyorlar" dedi.

Özgür Özel'den Çiftçilere Destek Çağrısı:
Haberi Sesli Dinle

WELG | Bornova’nın Beşyol köyünde düzenlenen festivalde konuşan Özel, köylerin sosyal ve ekonomik gelişimine vurgu yaptı. 2014 yılında köy statüsünün kaldırılmasını eleştirerek, yeni kırsal mahalle statüsünün önemine dikkat çekti. Özel, köy yollarının asfaltlanması, muhtarlık binalarının yapılması ve köylere çeşitli desteklerin verilmesi gibi konularda yapılan çalışmaları anlattı.

Türkiye'de Yarım Milyon Çiftçi Kayboldu

Türkiye'deki tarımsal üretimin gerilediğini hatırlatan Özel, son 20 yılda 500 bin çiftçinin kaybolduğunu belirtti. Çiftçilerin zor durumda olduğunu ve yaş ortalamasının 58'e çıktığını ifade eden Özel, "Ülkede her dört çiftçiden üçü 'bu işi yapmak istemiyorum' diyor" şeklinde konuştu.

Yabancı Sermayeli Krediler ve Beka Sorunu

Özel, tarımsal kredilerde çiftçilerin yabancı sermayeli bankalara muhtaç edildiğini belirterek, Ziraat Bankası'nın kötü yönetildiğini söyledi. "Amaç toprağımızı ipotek altına almak. Bu toprakları ordularıyla işgal edemeyenler, şimdi ipotekle topraklarımızı İsrail’e, Yunanistan’a katmaya gayret gösteriyorlar" dedi. Türkiye’yi yönetenlere seslenen Özel, çiftçilere uygun kredi verilmediği takdirde bunun bir beka sorunu olacağını vurguladı.

Çiftçilere Destek Sözü

CHP Genel Başkanı, çiftçilere verilecek destekler konusunda da söz verdi. Çiftçilerin toplam borcunun son bir yılda yüzde 88 artarak 652 milyar liraya ulaştığını belirtti. Tarımsal üretimi desteklemenin önemine değinen Özel, "Kanuna göre Gayrisafi Milli Hasıla’nın yüzde 1’i çiftçilere destek olarak verilmesi lazım. Ama binde 2’sini bile vermiyorlar" dedi. CHP iktidarında tarımsal sulamada kullanılan elektrikten tüm vergilerin kaldırılacağını, elektrik borçlarının faizlerinin silineceğini ve çiftçilere ÖTV'siz KDV'siz mazot sağlanacağını ifade etti.

@welgmedya.com

Tarih: 10-06-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum