içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kış Mevsimiyle Birlikte Avusturya'da Koronavirüs Vakalarında Artış

Avusturya'da kış aylarının gelmesiyle Koronavirüs vakaları artmaya ediyor ve yüzlerce kişi hastalık istirahatinde bulunurken bazıları yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte. Avusturya Sağlık Sigortası Kurumu'nun (ÖGK) verilerine göre, ülke genelinde koronavirüs vakalarındaki artış hız kesmeden devam ediyor.

Kış Mevsimiyle Birlikte Avusturya'da Koronavirüs Vakalarında Artış
Haberi Sesli Dinle

WELG | Gribal enfeksiyona bağlı hastalık günlerinin sayısı da benzer bir ivmeyle 2.158'e yükseldi. Ancak bu rakamların doğru kategorize edilmeyen vakaları içerebileceği ve bazı semptomların doğrudan koronavirüsü işaret etmediği için bu durumun önemli olduğu vurgulanıyor. Bu durum özellikle baş ağrısı, yorgunluk ve boğazda iltihaplanma gibi belirtilerin net bir şekilde koronavirüse işaret etmediği durumlarda geçerli.

Ek olarak, hastalık nedeniyle şirketlerde veya sağlık hizmetleri gibi alanlarda personel devamsızlıkları, sistemde önemli bir yük oluşturmaktadır. Kanalizasyon arıtma tesislerinden alınan numunelerdeki sonuçlar, atık suda virüs konsantrasyonunda önemli bir artış olduğunu göstermektedir. Bu oran, geçmiş sonbahar ve kış aylarında kaydedilen seviyelerin ötesine geçmiş durumda.

Viyana Tıp Üniversitesi'nden virolog Andreas Bergthaler, durumu "Aslında birikmekte olan daha büyük bir dalganın ortasındayız" şeklinde değerlendiriyor. Bergthaler, mevcut durumun, "çevremizde gözlemlediğimiz" hastalık vakalarıyla birlikte artış gösterebileceğine dikkat çekerken, şu an için zirveye ulaşıldığına dair bir işaret olmadığını belirtiyor.

Bu artan eğilim hastanelerde de belirgin bir şekilde görülüyor. Vorarlberg Hastanesi İşletme Şirketi'nden Andrea Marosi-Kuster, yaklaşık 30 koronavirüs hastasının yatarak tedavi gördüğünü ve son birkaç hafta içinde test sonucu pozitif çıkan bazı kişilerin yoğun bakıma alındığını açıkladı.

Pandeminin son aşamasında ulusal önlemleri koordine eden "Geco" adlı komisyonun bir üyesi olan Bergthaler, şu anda hastane kapasitesinin Covid nedeniyle büyük bir risk altında olmadığını, ancak durumun grip ve RSV dalgaları ile birlikte hastane personelinin durumuna bağlı olarak değişebileceğini ifade etti. RSV enfeksiyonları, grip benzeri semptomlar göstermektedir.

Koronavirüs vakalarındaki artış ve hastanelerdeki durum, Avusturya'da geniş kapsamlı önlemlerin gerekliliği konusunda dikkatleri çekmekte ve yetkilileri, hastalığın yayılmasını kontrol altına almak ve sağlık hizmetlerini etkin bir şekilde sürdürebilmek için tedbir almaya çağırmaktadır.

@welgmedya.com

Tarih: 20-11-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum