içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kılıçdaroğlu: "SHP'yi Yeniden Kurduğumuz İddiaları Hayal Ürünü"

WELG / Ankara - CHP’nin 7'inci Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "SHP’yi yeniden kurdurttuğu" iddialarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bunların tamamı hayal ürünü. Biz CHP’liyiz, CHP’nin Genel Başkanlığını yaptım. Başka bir parti arayışımız zaten olamaz” dedi. Aynı iddiaların hedefindeki eski Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da SHP ile hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu:
Haberi Sesli Dinle

WELG | Kuruluş işlemleri 28 Haziran 2024 tarihinde tamamlanan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "faaliyette olan siyasi partiler" listesine girdi. Yargıtay’ın sitesindeki bilgilere göre SHP’nin ana merkezi Ankara’da Kızılay Karanfil Sokak’ta yer alıyor. "SHP, 14 yıl sonra yeniden kuruldu" haberleri üzerine, partiyi kimin kurdurduğu tartışmaları başladı.

CHP’nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partiyi kurdurttuğu iddialarına ilişkin olarak, “SHP’ye mi Genel Başkan olacakmışım? Böyle bir şeyler yazıldı çizildi. Bunların tamamı da hayal ürünü. Biz CHP’liyiz, CHP’nin Genel Başkanlığını yaptım. Başka bir parti arayışımız zaten olamaz” açıklamasını yaptı.

Gazeteci Şaban Sevinç, SHP’nin kuruluşunun arka planında eski Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun olduğunu iddia etti. Kerimoğlu ise iddiaları yalanlayarak X hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Gazeteci Şaban Sevinç’in gündeme taşıdığı SHP’nin yeniden kurulması hakkında. Yeniden kurulduğu ifade edilen SHP ile hiçbir ilgim bulunmamaktadır. Gazeteci Sayın Sevinç’in tarafıma sorduğu sorular ve yanıtlarım şu şekildedir:

SHP’nin kurulmasında bir rolünüz var mı, kurucusu musunuz?

 Benim herhangi bir dahlim yoktur. Ne danışma kurulu ne kurucular kurulu ne de yönetiminde olmadığım gibi herhangi bir teşvik, yönlendirmem de olmamıştır. Yani hiçbir dahlim söz konusu değildir. Ben CHP'liyim, CHP üyesiyim ve partimin başarısı için çalışmaya devam ediyorum, edeceğim.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir etkisi, rolü var mı?

 Sayın Kılıçdaroğlu adına konuşamam ancak, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun herhangi bir ilgisi, bilgisi ve dahli olduğunu düşünmüyorum. CHP üyesiyim, partimin başarılı olması ve iktidarı için çalışmaya devam edeceğim.

Battal İlgezdi, Ali Kılıç gibi isimlerin bulunduğu bu işin arkasında olduğu iddiası var? Bilemem, zannetmiyorum. Zaten 4 Kasım 2023, kurultay akşamından beri kendisini görmedim, konuşmadım.

SHP'nin yeniden kurulması için ne düşünüyorsunuz? Destekliyor musunuz?

 Bizler sol, sosyal demokrat düşünceye inanan insanlarız. Dünyada ve ülkemizde gericiliğe, ırkçılığa, totaliterliğe karşı solun yükselişinden mutlu olur, destekleriz. Son söz, CHP üyesiyim, partimin başarılı olması ve iktidarı için çalışmaya devam edeceğim.”

@welgmedya

Tarih: 10-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum