içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Hollanda Senatosu, Suçlu Göçmenlerin Sınır Dışı Edilmesini Kolaylaştıran Yasayı Onayladı

WELG / Hollanda - Sağ ve aşırı sağcı partilerin çoğunlukta olduğu Hollanda Senatosu, ciddi bir suçtan hüküm giyen göçmenlerin süresiz oturma izni başvurularının reddedilerek sınır dışı edilmelerine olanak tanıyan yasayı onayladı.

Hollanda Senatosu, Suçlu Göçmenlerin Sınır Dışı Edilmesini Kolaylaştıran Yasayı Onayladı
Haberi Sesli Dinle

Yasa Ne Getiriyor?

WELG | Yeni düzenleme ile süresiz oturma izninin reddine ilişkin suçların kapsamı genişletildi ve en az 60 ay hapis cezası giymiş olma koşulu kaldırıldı. Bu, daha geniş bir suç yelpazesinde hüküm giyen göçmenlerin oturma izni başvurularının reddedilebileceği anlamına geliyor.

Aşırı Sağcı Bakanın Etkisi

Geçen hafta iş başına gelen hükümetin aşırı sağcı Sığınma ve Göç Bakanı Marjolein Faber, önümüzdeki günlerde daha çok benzer öneriyi gündeme getireceklerini söyledi. Bu durum, Hollanda'da göçmenlere yönelik politikaların daha da sertleşeceğine işaret ediyor.

Yasa Kapsamında Değişiklikler

Yeni yasa, göçmenlerin süresiz oturma izni almasını zorlaştırarak, suç işleyenlerin sınır dışı edilmesini kolaylaştırıyor. Hükümet yetkilileri, bu düzenlemeyle ülke güvenliğinin artırılacağını savunuyor. Ancak, insan hakları savunucuları ve bazı siyasi gruplar, yasanın göçmenler üzerindeki baskıyı artıracağı ve insan haklarını ihlal edebileceği endişesini dile getiriyor.

Toplumsal Tepkiler

Yasanın kabul edilmesi, Hollanda'da göçmen hakları konusunda tartışmaları yeniden alevlendirdi. İnsan hakları örgütleri, yasayı eleştirerek, göçmenlerin hukuki güvencelerinin zayıflatıldığını belirtti. Öte yandan, yasa destekçileri, bu düzenlemenin suç oranlarını düşüreceğini ve toplum güvenliğini artıracağını iddia ediyor.

@welgmedya

Tarih: 10-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum