içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Gergerlioğlu, Derince'de Dükkanı Taşlanan Suriyeli Esnafı Ziyaret Etti

WELG / Kocaeli - DEM PARTİ Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Derince'de dükkanı taşlanan Suriyeli esnaf Muhammed el Humeydi'ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Gergerlioğlu, sığınmacı sorunlarının insan haklarına aykırı şekilde çözülemeyeceğini belirterek, Suriyelilere yönelik saldırıları kınadı.

Gergerlioğlu, Derince'de Dükkanı Taşlanan Suriyeli Esnafı Ziyaret Etti
Haberi Sesli Dinle

WELG | "Sığınmacılar ile ilgili problemler insan haklarına aykırı şekilde çözülmez!" diyen Gergerlioğlu, Kayseri ve diğer illerde yaşanan üzücü saldırıları hatırlattı. "Biz bunların olmaması gerektiğini yıllardır söylüyoruz. Sığınmacılar ile ilgili problemlerin insan haklarına aykırı bir şekilde saldırı ile çözülemeyeceğini ifade ediyoruz. İnsani ve vicdani tavırlarla çözülmesi gerekiyor. Bu saldırılar Kocaeli, Gölcük ve Derince'de de olmuş. Suriyeli esnafların dükkanlarına yönelik saldırılar olmuş ve camlar kırılmış. Camı kırılan Suriyeli bir bakkal esnafımız Muhammed el Humeydi'yi ziyaret ettik. Muhammed Bey 5 yıl önce Suriye'den Türkiye'ye çocukları ile gelmiş. Suriye'de kalsa can tehlikesi altında olacaktı ve buraya gelip bakkal açarak geçimini sağlıyor. Dükkanı saldırıya uğramış, camını taşlamışlar. Taşlayanlar gençlermiş, gözaltına alınmışlar fakat cam halen kırık. Hem saldırı tehdidi var hem maddi zarar var. Geçmiş olsun dilemek için geldik. Suriye'nin Türkmenlerinden olan Abdullah Bey de burada. Suriye'de komşusuymuş Muhammed Bey'in, geçmiş olsun demeye gelmiş. Bir Türkmen kardeşimiz, Suriyeli Arap kardeşimize geçmiş olsuna gelmiş. Biz de Türkiyeli olarak, DEM PARTİ Kocaeli Milletvekili olarak kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz," ifadelerini kullandı.

"Bizim Kimseye Kötülüğümüz Yok"

Muhammed el Humeydi'ye tercümanlık yapan Abdullah Bey, "Bir komşunun dediğine göre; 3 genç varmış. 2 tanesi dükkanı taşlamaya başlamış, biri de videoya çekiyormuş. Polisler sosyal medyada paylaşımları da görmüşler. Arkadaşım kimseye kötülüğüm yok, düşmanlığım yok diyor. Saldırıyı niye yaptılar? Şok içinde olduğunu belirtiyor. Mahalledeki herkesle iyi anlaştığını ve Türklerin de kendisinden alışveriş yaptığını, kimseyle bir problemi olmadığını ifade ediyor. Kimseden kötülük görmedik. 12 yıl oldu kimseye kötülük etmedik. Bu davranışın nedenini halen anlayamadık," dedi.

Türkiye Halkları Kardeştir!

Gergerlioğlu, Muhammed el Humeydi'nin kimseye kötülüğü olmayan, komşuları ile iyi geçinen, işinde gücünde bir esnaf olduğunu belirterek, "Ne istersiniz bu insandan? Ekmeğini helalinden kazanmaya çalışan bir insan. Gelip dükkanını taşlayıp 'Defol git buradan' demek de neyin nesi? Önemli bir sorun daha önce mahallede yaşanmamış. Çok geçmiş olsun. Biz Türkiye halkları olarak, DEM PARTİ olarak, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu olarak bu olayları kınıyoruz, lanetliyoruz. Halkların kardeşliğine, insanların kardeşliğine inanıyoruz. Ayrımcılığa, ırkçılığa karşıyız ve ister Almanya'da Türklere yapılsın, ister Türkiye'de Suriyelilere yapılsın, her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve saldırganlığa karşıyız. Bunu ne insan hakları ne dinimiz kabul eder. Dinimizde böyle bir şey yoktur. Maalesef azgınlaştırılmış bir ırkçılık var, bazı siyasetçiler bu ırkçılık üzerinden ucuz oy hesapları peşindeler. Biz bu olayların bitmesi gerektiğini söylüyoruz. Suriyeli Muhammed el Humeydi bizim kardeşimizdir, Suriyeli Abdullah kardeşimizdir. Biz meselelerin çözümünü böyle görürüz. Kardeşlik ruhu ile bu meselelerin çözülmesi gerekiyor. Çok geçmiş olsun. Kendini bilmezlerin bu duruma hakim olmasını engelleyeceğiz. Halklar arası kardeşliğin temin edilmesini sağlayacağız," ifadelerini kullandı.

@welgmedya

Tarih: 09-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum