içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DİTİB'e Bağlı Bir Camide Taliban Temsilcisinin Konuşması Almanya'da Tepkilere Yol Açtı

Almanya'nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı camide Taliban temsilcisinin konuşma yapması, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in tepkisine neden oldu.

DİTİB'e Bağlı Bir Camide Taliban Temsilcisinin Konuşması Almanya'da Tepkilere Yol Açtı
Haberi Sesli Dinle

WELG |  Faeser, Taliban temsilcisinin Almanya'da kürsüye çıkmasını kabul edilemez olarak değerlendirerek, radikal İslamcılara platform sağlanmasını kesinlikle kınadı. Taliban'ın ağır insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, Almanya'da Taliban yetkililerine yer olmadığını belirtti.

Faeser, Almanya'nın Taliban baskısından kaçan çok sayıda Afgan mülteciyi koruma altına aldığını vurgulayarak, Taliban yetkililerinin Almanya'da bulunmalarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Ayrıca, olayın soruşturulduğunu ve Köln'deki camiye bağlı DİTİB'in bu durumu açıklığa kavuşturması gerektiğini belirtti.

Öte yandan, Taliban temsilcisi Abdulbari Ömer'in Hollanda üzerinden Almanya'ya geldiği tahmin ediliyor. Ömer'in Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı bir toplantı için Hollanda'da bulunduğu ve burada Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers'le bir fotoğraf paylaştığı belirtildi. Kuipers, bu durumla ilgili olarak kendi sosyal medya hesabından açıklama yaparak bu kişinin kimliğinden haberi olmadığını ve böyle korkunç bir rejimle ilişkilendirilmek istemediğini vurguladı. Hollanda kamuoyu, Köln'deki görüntülerin ardından bu kişinin kimliği hakkında bilgilendirildi.

Tüm bu gelişmeler, Almanya'da yaşanan ve DİTİB'e bağlı bir camide Taliban temsilcisinin konuşmasının yarattığı tepkilerle ilgili endişeleri artırdı ve olayın nasıl gerçekleştiği ve bu kişinin nasıl Almanya'ya geldiği konusunda daha fazla soru işareti doğurdu.

@welgmedya.com

Tarih: 19-11-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum