içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DEM Partili Oduncu, İktidarın Basın Özgürlüğü Karnesini Çıkardı: 6 Ayda En Az 36 Gazeteciye 66 Yılı Aşkın Hapis Cezası Verildi

WELG / Ankara - DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, iktidarın 6 aylık basın özgürlüğü karnesini çıkardı. Ocak-Haziran 2024 dönemini kapsayan altı aylık süreçte gazetecilerin ve gazetecilik mesleğinin karşı karşıya kaldığı baskılara dair derlediği rakamlar, basın özgürlüğünün geldiği vahim durumu gözler önüne serdi. Oduncu’nun açıkladığı verilere göre, bu dönemde en az 515 gazeteci yargılandı ve 36 gazeteci toplamda 66 yıl 5 ay 13 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, gazetecilere 283 bin 270 TL para cezası verildi.

DEM Partili Oduncu, İktidarın Basın Özgürlüğü Karnesini Çıkardı: 6 Ayda En Az 36 Gazeteciye 66 Yılı Aşkın Hapis Cezası Verildi
Haberi Sesli Dinle

WELG | Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Ocak-Haziran 2024 döneminde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskılar ve engellemeler hakkında hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

‘Gazetecilerin Üzerinden Elinizi Çekin’

Bu tabloyu değerlendiren Oduncu, Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler ile belirlenmiş olan basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkının etkin şekilde kullanımı için iktidara gazeteciler üzerinden elini çekmesi çağrısı yaptı. Oduncu, "AKP iktidarı özellikle yargıyı baskı aracı olarak kullanarak gazetecileri, mesleğini yapamaz duruma getirmek istiyor. Sadece 6 aylık dönemde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskılar bizlere bir kez daha gösteriyor ki; iktidar hakikat mücadelesi veren gazetecileri mesleklerini yaptıkları için cezalandırmak için her yolu mubah görmektedir" dedi.

‘Türkiye Gazeteciler Açısından ‘Vahim Ülke’ Pozisyonunda’

Oduncu, Türkiye’nin basın özgürlüğü noktasında her yıl daha da geriye gittiğine dikkat çekti. "Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2024 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, 180 ülke içerisinde 158’inci sırada yer alıyordu. Bir önceki yıl yani 2023 yılında ise 165’inci sıradaydık. Bu yedi sıralık ilerleyiş; basın özgürlüğünde iyiye değil, daha da kötü bir noktaya gittiğimizin işaretidir" diye konuştu.

‘Adliyeler En Büyük Haber Merkezi Olmuş Durumda’

Bugün itibariyle cezaevlerinde en az 41 gazetecinin sadece mesleğini yaptığı için tutuklu olduğunu belirten Oduncu, "Sadece tutuklu gazeteciler açısından değil, dışarıdaki gazeteciler açısından da tablo endişe verici bir noktaya ulaşmıştır. Sadece altı ayda derlediğimiz rakamlara göre, bazıları birden fazla olmak üzere en az 515 gazeteci yargılandı. Halkın haber alma hakkını yerine getiren gazeteciler, mesailerini haber merkezlerinden çok adliyelerde geçirmek zorunda bırakılıyor" ifadelerini kullandı.

‘Tehdit ve Hedef Göstermeler Endişe Verici Noktaya Ulaştı’

Oduncu, gazetecilerin karşı karşıya kaldığı tehdit ve saldırıların da önceki dönemlere göre artış gösterdiğine dikkat çekti. "Ne yazık ki özellikle son birkaç ayda gazetecilerin karşı karşıya kaldığı tehdit ve hedef göstermeler endişe verici bir noktaya ulaşmıştır. İktidar, gazetecileri yargısal baskılarla sindirmeye çalışırken, iktidarın küçük ortağı da gazetecileri açıkça tehdit etmekte sakınca görmüyor" dedi.

Oduncu, iktidarın gazetecilere dönük baskıcı politikalarından geri adım atması noktasında mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, “Seçimlerde aldığı yenilgi sonrasında ‘normalleşme’ diye suni gündem yaratan iktidar, şayet ‘normalleşme’ iddiasında samimiyse gazetecilere yönelik baskılarından vazgeçerek ilk adımı atabilir” dedi.

Oduncu’nun çıkardığı karneye göre, 2024 yılının ilk altı aylık döneminin bilançosu şöyle:

. Yargılanan Gazeteciler: 515

. Hakkında Ceza Verilen Gazeteciler: 36

. Hapis Cezası: 66 yıl 5 ay 13 gün

. Para Cezası: 283 bin 270 TL

. Gözaltına Alınan Gazeteciler: 39

. Tutuklanan Gazeteciler: 10

. Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 38

. Hakkında Yeni Dava Açılan Gazeteciler: 24

. Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 32

. Tehdit-Engelleme ve Kötü Muameleye Maruz Kalan Gazeteciler: 116

. Erişim Engeli Getirilen Haber Sayısı: 3 bin 747

. Kapatılan İnternet Sitesi: 32

@welgmedya

Tarih: 09-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum