içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Cumartesi Anneleri: 1000 Haftalık Mücadele

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve adalet arayışını sürdürmek için 29 yıldır her hafta İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda toplanıyor. "Biz bu meydana gençliğimizi verdik!" diyen anneler, son kayıp bulunana kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.

Cumartesi Anneleri: 1000 Haftalık Mücadele
Haberi Sesli Dinle

WELG | Cumartesi Anneleri'nin eylemleri, Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995'te gözaltına alınması ve 55 gün sonra işkenceyle öldürülmüş bedeninin kimsesizler mezarlığında bulunmasıyla başladı. İlk oturma eylemleri, 27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12.00’de “Gözaltındaki kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talepleriyle gerçekleştirildi. O günden bu yana, Galatasaray Meydanı kayıplarla buluşma mekanı oldu.

Polis Şiddeti ve Direniş

1995-1999 yılları arasında her cumartesi Galatasaray Lisesi önünde oturan anneler, 170. haftadan sonra polis engellemeleri ve saldırılarıyla karşılaştı. 13 Mart 1999’da polisin sert müdahaleleri nedeniyle oturma eylemlerine ara verdiler. Ancak 31 Ocak 2009’da eylemlerine yeniden başladılar. Bu kez yanlarında çocukları ve torunları da vardı. Barışçıl eylemleri defalarca polis copu ve biber gazıyla bölündü.

700.hafta oturma eyleminde meydan yasaklandı ve anneler darbedildi, gözaltına alındı. Anayasa Mahkemesi (AYM) bu kararı ihlal olarak değerlendirip, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararını kaldırmasına rağmen, 29 hafta boyunca meydanda eylem yapılmasına izin verilmedi.

@welgmedya.com

Tarih: 25-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum