içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CHP Lideri Özgür Özel'den Asgari Ücret İçin Eylem Çağrısı

WELG / Ankara - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Salı günkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, asgari ücretin 25.000 Türk Lirası olması gerektiğini belirtti ve Türk halkına eylem çağrısında bulundu

CHP Lideri Özgür Özel'den Asgari Ücret İçin Eylem Çağrısı
Haberi Sesli Dinle

WELG | CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarda, asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapılması gerektiğini vurguladı. Özel, "Bütün Türkiye'ye sesleniyorum" diyerek başladığı konuşmasında, saat 21.00'da ışıkları yakıp kapatma eylemi yapılmasını istedi. "Bu akşam saat 21.00'de ayağa kalk. Eğer zam istiyorsan, emekliye zam istiyorsan, asgari ücrete zam istiyorsan, ışıkları yakın ve kapatın. Uzaydan görünecek. Hep birlikte sesimizi duyuracağız. Zammı söke söke alacağız. Ya zam olacak, geçim olacak ya da hiç yolu yok seçim olacak!" ifadelerini kullandı.

Özel ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerini de eleştirdi. "Türkiye'de yoksullara, dar gelirlilere bizzat bir devlet kurumu eliyle yapılan, sürdürülen açık bir ihanet ile karşı karşıyayız. Açıkladığı enflasyon rakamı istatistik falan değil, ekmek! Kursaktan geçen lokma, çocuğa alınacak süt..." diyen Özel, "Maaşa yapılan zam TÜİK'in verdiği rakamla yapılıyor" dedi.

Özel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün TÜİK bu iktidara oy veren ve vermeyen herkesin cebinden para çalıyor. Maaşına 3.000 lira zam alacak birisi varsa TÜİK olmasaydı, doğru rakam olsaydı 6.000 lira alacaktı. TÜİK kurumdur, o kurumu yöneten birileri vardır ve onları atayan biri vardır. Diyor ya 'sorumlusu benim.' İşte cebinizden parayı çalan TÜİK Başkanı'nı atayandır."

Özel'in sözleri, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (HAK-İŞ) Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısının ardından geldi. Sendikaların toplantı sonrası yayınladığı bildiride, "Enflasyonla mücadelenin ücretleri düşük tutarak sağlanamayacağı" vurgulandı.

@welgmedya

Tarih: 09-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum