içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Belçika Başbakanı Alexander De Croo İstifa Ediyor

BRÜKSEL – Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından kritik açıklamalar peş peşe geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ulusal Meclis'i feshedip erken seçim kararı almasının ardından, Belçika Başbakanı Alexander De Croo da yarın istifa edeceğini duyurdu.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo İstifa Ediyor
Haberi Sesli Dinle

WELG | Belçika'da genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre aşırı sağcı Flaman Vlaams Belang (VB) beklenen zaferi elde edemedi. Hem federal parlamentoda hem de Flaman bölgesinde ikinci sırada yer aldı. Milliyetçi çizgideki N-VA partisi ise hem federal parlamentoda hem de Flaman parlamentosunda birinci sırayı aldı.

Parti Performansları ve İstifa Kararı

. N-VA: Federal parlamentoda oyların %18,9'unu aldı. 2019'daki seçimlere göre %2,9'luk bir artış gösterdi.

. Vlaams Belang (VB): Oyların %15,6'sını alarak %3,7'lik bir artış yakaladı.

. PTB-PVDA: Yüzde 9,4 oy oranıyla konumunu korudu.

. Vooruit: Yüzde 9,1 oy oranıyla %2,4 artış gösterdi.

. cd&v: Oyların %9'unu alarak yerini korudu.

. MR Partisi: Yüzde 9,2 oy oranıyla %1,6 artış gösterdi.

. Open Vld: Yüzde 5,7 oy oranıyla %2,6 gerileme kaydetti.

Flaman bölgesinde N-VA %24,3 ile ilk sırayı alırken, VB %22,8 oy oranıyla ikinci sıraya geriledi. Fransızca konuşulan Valon bölgesinde ise MR, %8,6 artışla ilk sırada yer aldı.

Başkentte Liberaller Önde

Brüksel Başkent Bölgesi parlamentosunda, Frankofon MR partisi %26,2 oy oranıyla birinci geldi. Sosyalist PS %21,9 ile ikinci, PTB ise %20,8 oy oranıyla üçüncü oldu.

Koalisyon Zorunluluğu ve Siyasi Krizler

Belçika'da federe bölgeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, hemen her seçim sonrasında siyasi krizlere neden oluyor. Ülke, geçmişte hükümetsiz kaldığı uzun dönemlerle tanınıyor. Bu seçimlerde de herhangi bir partinin hükümet kurabilmesi için gerekli 76 sandalyeye sahip olamayacağı öngörülüyor, bu nedenle zorlu bir koalisyon müzakere süreci bekleniyor.

Başbakan Alexander De Croo'nun istifa kararı, Belçika'daki siyasi belirsizliği artırırken, ülkenin gelecekteki siyasi dengelerinin nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.

@welgmedya.com

Tarih: 10-06-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum