içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Avusturya’da Gastronomi ve Oteller 1 Mart’a kademeli açılıyor mu?

Başbakan Sebastian Kurz, lokallerin artık giriş testlerine karşı olmadıklarına dikkat çekerek, bu konu göz önüne alınarak açılış tarihi öne alınabilir dedi.

Avusturya’da Gastronomi ve Oteller 1 Mart’a kademeli açılıyor mu?
Haberi Sesli Dinle

Başbakan Sebastian Kurz (ÖVP) cuma günü yaptığı açıklamada, restoran ve oteller için ilk açılış adımlarının mart ayının başlarında giriş testleri ile atılabileceği sinyalini verdi.

Başbakanlıktaki Gastronomi Zirvesi sonrası açıklama yapan Başbakan Sebastian Kurz, lokallerin artık giriş testlerine karşı olmadıklarına dikkat çekerek, bu vesile ile daha erken bir açılışın olabileceği sinyalini verdi.

Sektörlerin 1 Mart’a kadar, giriş testleri için konseptler geliştirmeleri gerektiği ve salgına rağmen daha fazla açılış adımları atabilmenin nasıl mümkün olacağı konusunda anlaşmaya varıldı. Başbakan, tüm bu gelişmelerin yine de „enfeksiyon sürecine bağlı“ olacağını vurgulayarak, “Mümkün olduğu kadar çok insan katılırsa ve sosyal ilişkiler azaltırsa başarılı olur ancak virüs bulaşma sayısında keskin bir artış olursa, daha fazla açma adımının bir anlamı olmaz“ sözleriyle, sürecin nasıl ve ne şartlar altında ilerleyebileceği hakkında henüz kesin bir kararın olmadığı sinyalini vermiş oldu.

Kurz: "Avusturya, uyguladığı testlerle dünya şampiyonu olma yolunda"

Kurz, Korona testlerini, salgına rağmen kalıcı bir tecritte kalmak yerine biraz daha fazla özgürlük kazanmanın en iyi yolu olarak nitelendirdi. Başbakan, bu konseptin kuaförler ve vücuda temaslı diğer hizmet sağlayıcıları için işe yaradığını belirterek, yemek endüstrisi temsilcilerinin de artık giriş testine katılmaya hazır olması'nın memnuniyet verici olduğunu belirtti ve Avusturya’nın test uygulamaları ile dünya şampiyonu olma yolunda olduğuna vurgu yaptı.

Sektör temsilcileri Paskalya öncesi düşünülen açılmadan umutlu

Açılış adımları için iş dünyasından giderek artan seslerle daha fazla talepler gelmeye başladı. Ticaret Odası Genel Sekreteri Karlheinz Kopf, otellerin ve lokallerin kapsamlı güvenlik ve önleme konseptleri sunmuş olduklarını ve durumun Paskalya’dan önce hafifletilmesi gerektiğini söyledi. Avusturya Oteller Birliği Başkanı Michaela Reitterer, şu ana kadar otellerde neredeyse hiç enfeksiyon olmadığına ve temas takibinin işleyişi için tüm gereksinimlerin yerine getirildiğini iddia etti.

Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP), yeniden açılmalarına izin verilirse, gastronomi ve turizm sektörünün en güvenli sektörler arasında olacağı güvencesini verdi.

Ticaret Odası Başkanı Harald Mahrer ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Paskalya’dan önce  açılmadan yana olan adımlar dolayısıyla hem umutlu hemde olduğunu söyledi. 

 

Tarih: 22-02-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum