içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Ali İsmail Korkmaz, Ölümünün 11. Yılında Anılıyor

WELG / Eskişehir - Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için 2 Haziran 2013 tarihinde Eskişehir'de düzenlenen yürüyüşe katılan Ali İsmail Korkmaz, polis ve eli sopalı bir grup tarafından darp edilmesinin ardından 38 gün komada kalmış ve 10 Temmuz'da hayatını kaybetmişti. Korkmaz, ölümünün 11. yılında anılıyor.

Ali İsmail Korkmaz, Ölümünün 11. Yılında Anılıyor
Haberi Sesli Dinle

CHP Lideri Özgür Özel'den Anlamlı Mesaj

WELG | CHP Genel Başkanı Özgür Özel, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Gezi'de düşlerinden tekmelediğiniz Ali İsmail'in düşlediği özgür dünyayı birlikte kurmak için mücadele ediyoruz. Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında. Onu asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Anne Emel Korkmaz: "Ali İsmail'in Fikirleri Yaşıyor"

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, ANKA'ya yaptığı açıklamada, "11 yıldır yavruma hasretim. Ali İsmail'i çok özlüyorum, kabullenemiyorum. Çok acı bir şekilde alındı evladım aramızdan. Ama şöyle bir şey var ki Ali İsmail bedenen aramızda yok. Ali İsmail'in fikirleri, yapmak istedikleri hepsi farklı bedenlerde yaşıyor. Ali İsmail'i yaşatmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çaba sarf ediyoruz" dedi. Korkmaz, bu amaçla ALİKEV (Ali İsmail Korkmaz Vakfı) adında bir vakıf kurduklarını belirtti.

ALİKEV: Ali İsmail'in Hayallerini Gerçekleştiriyor

Emel Korkmaz, vakfı kurma amaçlarının "Ali İsmail'in yapmak isteyip de yapamadıklarını" hayata geçirmek olduğunu vurguladı. "Ali İsmail bize bir not bırakmıştı. 'Toplum İçin Gençlik' adı altında bir grup kurmuştu ve şöyle bir not düşmüştü: 'Bu grubu kurma amacım ileride kurumsallaştırıp tanınır hale gelmek' diye. O nota istinaden biz vakıf kurduk. Vakfımızda Ali İsmail gibi üniversite öğrencisi olan, eğitime gönül veren çocuklarımıza burs veriyoruz" şeklinde konuştu.

"Başka Evlatlarımız Katledilmesin Diye Mücadele Ediyoruz"

Oğlu Ali İsmail'in bedenen olmasa da fikirleriyle yaşamaya devam ettiğini belirten anne Korkmaz, "Başka evlatlarımız katledilmesin diye mücadele ediyoruz. Ali İsmail’i katledenler hak ettikleri cezayı alamadılar. Bütün görüntüler ortada olmasına rağmen, katilleri ödül niteliğinde ceza aldılar. Davamızın peşinden gideceğiz, sonuç ne olursa olsun. Katiller hangi cezayı alırsa alsın Ali İsmail geri gelmeyecek, bunun bilincindeyim ama en azından başka canlar yanmasın" dedi.

Gürkan Korkmaz: "Acımız ve Öfkemiz Taze"

Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise "Hiçbir şekilde acımız dinmiyor. Sanki dün yaşamışız gibi acımız taze, öfkemiz taze. Bu 11 yılda bizim bir hukuk mücadelemiz vardı ve halen devam ediyor. İç hukuk yolları tükendiği için dosyayı AİHM'e (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) taşıdık. Çünkü en ağır cezayı alan katil polis bile üç yıl cezaevinde yatıp çıktı. Ödül gibi bir ceza var, ödül gibi bir karar var. Bu hukuk mücadelemiz halen devam ediyor" dedi.

@welgmedya

Tarih: 10-07-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum