içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AK Parti'den Sokak Köpekleri İçin Yeni Yasa Teklifi: Uyutularak Öldürülecekler

Erdoğan'ın Talimatıyla Hazırlanan Teklifte 'Hayati Tehlike' Oluşturan Sokak Köpeklerinin Uyutulması Öngörülüyor.

 AK Parti'den Sokak Köpekleri İçin Yeni Yasa Teklifi: Uyutularak Öldürülecekler
Haberi Sesli Dinle

WELG | Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kesin talimatı doğrultusunda harekete geçen AK Parti kurmayları, sokak köpeklerinin uyutulmasını öngören yeni bir yasa teklifi hazırlamaya başladı. Teklif, 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını içeriyor.

AK Parti Meclis grubu, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışmada, İngiltere'deki düzenlemeye benzer bir teklifin hazırlandığı belirtildi.

30 Gün İçinde Sahiplenilmeyen Köpekler Uyutulacak

Yasa teklifine göre, öncelikle sahipsiz hayvanlar sahiplendirilmeye çalışılacak. Bu amaçla belediyelerin barınaklarındaki köpeklerin fotoğrafları çekilerek, internet sitelerinde sahiplendirme ilanı yayınlanacak. 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler, iğneyle ilaç verilerek uyutulacak. Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara alınacak yeni hayvanlar için de aynı süreç uygulanacak.

Sahiplendirilen Köpekler Takip Edilecek

Sahiplendirme ile sahiplendirilen hayvanlar ise çip takılarak Tarım Bakanlığı tarafından takip edilecek. Sahiplenen kişinin yeniden sokağa bırakması veya hayvana karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde ise Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki yaptırımlar devreye girecek.

Teklifin, Meclis tatile girmeden yasalaştırılması planlanıyor. Bu yeni düzenleme, sokak köpeklerinin oluşturduğu hayati tehlikeyi ortadan kaldırmayı amaçlıyor ancak hayvanseverler ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekmesi bekleniyor.

@welgmedya.com

Tarih: 23-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum