içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AB Üyesi 27 Ülkede Avrupa Parlamentosu Seçimleri Tamamlandı

BRÜKSEL – Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkede, Avrupa Parlamentosu'nu belirlemek için gerçekleştirilen seçimlerde 373 milyon seçmen 720 milletvekilini seçmek üzere sandık başına gitti. Canlı gelişmeleri Euronews'den takip edebilirsiniz.

AB Üyesi 27 Ülkede Avrupa Parlamentosu Seçimleri Tamamlandı
Haberi Sesli Dinle

WELG | Yaklaşık 360 milyon Avrupa Birliği vatandaşı, Pazar sabahı itibariyle dünyanın en büyük uluslararası seçiminde oy kullandı. Kamuoyu yoklamaları, radikal sağ partilerin tarihi kazanımlar elde edeceğini öngörüyor. Böyle bir sonuç, AB'nin demokratik yollarla iş başına gelen vekiller tarafından yönetilen tek kurumundaki güç dengesini değiştirme ve aşırı sağcı güçlere AB politikaları üzerinde her zamankinden daha fazla nüfuz sağlama ihtimali taşıyor. Brüksel'deki Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi gibi kurumların başına kimin geçeceği de bu seçimlerle beraber belli olacak.

Seçimlerin Durumu ve İlk Sonuçlar

Altı AB ülkesinde (Çekya, İrlanda, Letonya, Malta, Hollanda ve Slovakya) oylama halihazırda tamamlanmış durumda. Sandıklar bugün ilk kez 21 AB ülkesinde açılırken, İtalya ve Estonya'da oylama devam ediyor. Seçim sonuçları, Avrupa genelinde önemli değişikliklerin habercisi olabilir.

Fransa'da Erken Seçim Kararı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişiyle bozguna uğradı ve Ulusal Meclis'i feshederek erken seçim çağrısında bulundu. Macron, "Erken seçim çağrısı yapmaya karar verdim. Ulusal Meclis'i feshediyorum," dedi. Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarının hükümeti için olumlu olmadığını belirtti.

Diğer Ülkelerde Seçim Sonuçları

. İspanya: Başbakan Pedro Sánchez yerini korurken muhafazakar Partido Popular (PP) az farkla kazandı. Aşırı sağcı Vox partisi temsiliyetini artırdı. Yeni kurulan Se Acabó La Fiesta partisi, Avrupa Parlamentosu'na 2-3 milletvekiliyle girecek.

. Hırvatistan: Aşırı sağ Vatan Hareketi ve yeşil-sol çizgideki "Yeşiller" hareketi, ilk kez Avrupa Parlamentosu'na milletvekili gönderdi.

. Bulgaristan: Merkez sağ GERB/SDS ittifakı seçimleri kazandı. Aşırı sağcı Diriliş Partisi üçüncü sırada yer aldı.

. Yunanistan: Liberal-muhafazakar Yeni Demokrasi partisi seçimi önde bitirdi.

. Belçika: Üç farklı seçimde oy kullanıldı ve seçimler olaylı geçti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı partiler büyük kazanımlar elde etti.

. Almanya: Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) seçimleri önde tamamladı. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) ikinci sırada yer aldı.

Avusturya'da Aşırı Sağcı FPÖ Önde

Avusturya'nın ORF televizyonu tarafından yapılan anketlere göre, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) oyların %27’sini alarak Avrupa Parlamentosu'ndaki milletvekili sayısını üçten altıya çıkararak seçimi önde götürüyor. Bu sonucun aşırı sağcı partinin ülke çapında yapılan bir seçimi ilk kez kazanması anlamına geleceği belirtiliyor.

Avrupa'da Popülist ve Aşırı Sağ Partilerin Yükselişi

Seçim sonuçları, Avrupa Birliği'nde popülist ve aşırı sağ partilerin etkisinin arttığını gösteriyor. Bu partilerin Avrupa Parlamentosu'nda daha fazla nüfuz sahibi olması, AB'nin gelecekteki politikaları üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Avrupa genelinde seçim sonuçlarının doğrulanmasıyla birlikte, yeni dönemde AB'nin nasıl şekilleneceği ve hangi politikaların öncelikli olacağı yakından izlenecek.

@welgmedya.com

Tarih: 09-06-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum