içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AB Seçimleri Sona Erdi: Komisyon Başkanlığı İçin Çekişmeli Yarış Başlıyor

BRÜKSEL – Avrupa Birliği'nde (AB) seçim maratonu sona erdi ve sonuçlara göre, AB yanlısı partiler Avrupa Parlamentosu'nda (AP) çoğunluğa sahip olmaya devam ediyor. Ancak, Avrupa Komisyonu Başkanlığı yarışı çekişmeli geçebilir.

AB Seçimleri Sona Erdi: Komisyon Başkanlığı İçin Çekişmeli Yarış Başlıyor
Haberi Sesli Dinle

WELG | Dün akşam saatlerinde sandıkların kapanmasının ardından açıklanan veriler, dört merkez partiden oluşan kilit koalisyonun toplam 462 milletvekili çıkarabileceğini gösteriyor. Bu, yasama organının yüzde 64'ün üzerinde önemli bir çoğunluğunu temsil ediyor ve önümüzdeki beş yıl boyunca AB yasalarını müzakere edecek.

Komisyon Başkanlığı Yarışı

AB yanlısı partilerin parlamentoda çoğunlukta olması, mevcut Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yeniden seçilmesi için yeterli olmayabilir. AP üyelerinin Avrupa Komisyonu başkanlığı adaylarını onaylaması gerekeceğinden büyük bir sınav yaşanabilir. Von der Leyen, en olası adaylardan biri olarak görülüyor.

Von der Leyen, 2019'daki seçimlerde Yeşiller, Liberaller, Sosyalistler ve kendi merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nden (EPP) milletvekillerinin desteğiyle Avrupa Komisyonu başkanı seçilmişti. Ancak, Yeşiller ve Liberallerin bu seçimlerde 20'şer milletvekili kaybetmesi, onun kazanma ihtimalini düşürebilir.

EPP'nin Güçlü Performansı

Von der Leyen'in iyimser olması için bazı nedenler de mevcut. EPP'nin güçlü bir performans sergilemesi ve ittifaka katılanların artması, onun lehine çalışabilir. 2019'da alınan kötü sonuçlar, milletvekillerinin herhangi bir siyasi gruptan destek istememiş olmasına duydukları öfkeden kaynaklanmış olabilir. Bu seçimlerde EPP lideri seçim kampanyasına katılarak farklı bir strateji izledi.

Hatta Giorgia Meloni'nin İtalya'nın Kardeşleri (FdI) partisini yanına çekme girişimleri, von der Leyen'in soldan aldığı desteği de azaltabilir.

Seçim aritmetiğinin netleşmesinin ardından önümüzdeki haftalarda tüm gözler Brüksel ve Strazburg'da olacak. Ursula von der Leyen'in bir sonraki büyük engelini geçip geçemeyeceği, AB'nin gelecekteki liderliğini ve politikalarını belirleyecek önemli bir gelişme olarak yakından izlenecek.

@welgmedya.com

Tarih: 11-06-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum